top of page

"A mesékben minden benne van:

mindaz, ami volt,

és mindaz, ami még lehet" (Boldizsár Ildikó)

A mesék azért válhattak terápiás eszközzé, mert arról szólnak, hogy a világból vagy az emberből hiányzik valami, és hogy ez a hiány pótolható, az egyensúly visszaállítható. 

Óperenciás Meseműhely

alkotó-fejlesztő mesefoglalkozás gyerekeknek


A Metamorphoses Meseterápia módszerét használom egyéni és csoportos formában is. 2016-ban végeztem el a képzést Boldizsár Ildikónál és azóta rendszeresen tartok alkotó-fejlesztő foglalkozásokat szorongó óvodásoknak és kisiskolásoknak.

 

Az élőszavas mesemondáson keresztül megtapasztalhatják a gyerekek, hogy semmi sem lehetetlen. A félelmek leküzdhetők, a fájdalmak elviselhetőbbek. A mesében és az életben megbomlott rend helyreállítható. Csoportjaimon többnyire az alábbi problémákkal vesznek részt gyerekek: szorongás, alkalmazkodási zavar, leválási nehézségek, önbizalomhiány, krízisek (költözés, válás, betegség, kistestvér érkezése, haláleset).

Takács-Babicz Lilla, meseterápia

Egyéni meseterápia

A mese megnyugtat, összerendez, középpontba hoz, gyógyít. Tudták ezt már ősidők óta. Minden nép történeteken keresztül adta át azt a tudást, azt a bölcsességet, ami segített a túlélésben, megoldást kínált az elakadásokra vagy egyszerűen vonatkoztatási keret lett a mindennapokban.


Az élőszavas mesemondás lehetővé tette a képi gondolkodást, a mese szereplői a fantázia szárnyán keltek útra és mutattak utat az akadályok legyőzésében. A mesék éppen ezért eleinte felnőtteknek szóltak. Segítettek megérteni a világ és az ember
működését, a mesékből kaptak válaszokat a születésre és a halálra, a boldogság mibenlétére, a természet rendjére, a szülői feladatokra, a felnőtté válásra, a párkapcsolati kérdésekre stb.

Téves vélekedés az is, hogy a mesék mindig a jóról szólnak, hogy a mesék az illúziók világába kalauzolnak minket. Pedig, ha kezünkbe veszünk egy népmesét, akkor máris látjuk, hogy bizony a mesékben nem minden szép és jó, hanem mindenért meg kell dolgozni, akadályokat, ellenségeket kell leküzdeni. Sokszor úgy gondoljuk, a mesék ott érnek véget, hogy „boldogan éltek, míg meg nem haltak”. Egy jó része a meséknek ott kezdődik, hogy megtörtént a házasság, és ezután megbomlik a Rend, felborul az egyensúly, amit helyre kell állítani. A mesék is ismerik a gyermektelenséget, a rosszul működő házasságot, a házsártos anyósokat, az elveszített értékeket és megannyi bajt, amivel nekünk is szembe kell néznünk. De tudják azt is, hogyan kell megszüntetni ezeket a nehézségeket, milyen utat kell végig járni lépésről lépésre, hogy rendet teremtsünk saját világunkban, birodalmunkban. Ekkor már a mesék terápiás hatásáról beszélhetünk. Ugyanis a meseterápia azon a felismerésen alapul, hogy minden élethelyzetnek van egy mesebeli párja.

Takács-Babicz Lilla, terápia madárral

A meséket hívjuk segítségül, ha

  • az egyes életszakaszokba való átlépést kell segítenünk (régen ezt a cél szolgálták a közösség rítusai az ismeretátadáskor) pl. serdülőkor nehézségeinél, identitás keresésénél, szülővé válásnál, gyermekek elengedésénél, az öregkor feladatainakmegismerésénél.

  • arra keressük a választ, hogy milyen adottságokkal rendelkezik az érett nő, és az érett felelősségteljes férfi, és mennyit kell dolgozni nap mint nap a boldog házasságokért.

  • különböző életválságok (pl. gyász, szorongások, félelmek, betegségek, párkapcsolati zavarok) megjelenésekor is.


A meseterápiás egyéni foglalkozáson azt a mesét próbálom megtalálni, ami segíthet megérteni a kliens érzéseit, gondolkodásmódját, élethelyzetét, és a lehető legtöbb illeszkedés mutatkozik meg a mese szereplői, helyszínei és a kliens életének mozzanati között.


Amikor tényleg az ő meséjébe lépünk be közösen és járjuk végig a gyógyulás, rendeződés útját…

Mesefolyam

mese estek felnőtteknek

Mesélek bölcs öregasszonyokról, érett nőkről és érett férfiakról, a boldog kapcsolat titkáról, mesélek anyákról és gyermekekről, születésről és halálról, útnak indulásról és a nehézségek leküzdéséről. A Mesefolyam sorozatban szeretném megmutatni, hogy a népmesék nemcsak gyermekeknek szólnak, hanem segítenek minket, felnőtteket is eligazodni, ha megbomlik
körülöttünk a világ rendje, és nehezen találjuk a megoldásokat.

 

Minden élethelyzetnek van egy meséje, és mindenkinek személy szerint van egy saját története. A Mese-esteken mesélek,
beszélgetünk és töltődünk egy csésze forró tea mellett.

Takács-Babicz Lilla, terapeuta virágokkal
bottom of page